Danestegi.Com ~ Page 2

!اولین پادکست فارسی

First Persian/Farsi Podcast!

Episode 17 - Magic Mushrooms (قارچ‌ جادویی)

در داستان تکامل انسان در چند مقطع خاص زمانی شاهد این هستیم که موجودات زنده و بعدها انسان ها به یکبارگی دچار جهش های ژنی و فیزیکی شده اند. مثلا از شکل اولیه حیات گرفته تا حیات تک سلولی ها و جهش ژنتیکی فوق سریع آنها به جانورن آبزی را میتوان مثال زد. اما از زمان انسان اولیه داستان و حدس و گمان های ما تا حدودی فرق میکند. با کشف THC ماده فراوان در ماری جوانا و  سلوسایبین Psilocybin در قارچ های جادویی magic mushroom  محققان به این شک افتادند که مبادا انسان های اولیه تصادفا و بر اثر آتش ماری جوانا استشمام کرده و یا به خوردن قارچ های جادویی دست زده اند؟ که شاید همین باعث بزرگ شدن مغز انسان در یک برهه ی زمانی باشد. با تحقیق بیشتر محققان به این نتیجه رسیدند که THC و Psilocybin با مصرف درست میتواند واقعا اثرات قابل توجهی روی مغز انسان بگذارد.
اما دانستگی در این پادکست فقط به بحث و تحلیل در این باره پرداخته است. شایان ذکر است که این پادکست علمی نمیتواند دلیل و ترغیبی برای مصرف این گونه گیاهان برای کسی باشد. دانستگی مصرف این مواد را نه توصیه میکند و نه در این مقوله هیچ گونه مسئولیتی را پذیرا میباشد.

Episode 16 - Silver Pharaoh (فرعون نقره ای)

در هیاهوی جنگ جهانی دوم مصر شناس و باستان شناسی فرانسوی به نام پیر مونتی در مصر مشغول جستجو برای یافتن تازه‌های جدید بود. او پس از سالها تلاش به رغم اینکه کشورش و خانواده‌اش درگیر مستقیم جنگ بودند و پاریس در اشغال آلمان نازی بود، دست از تلاش برنداشت و‌سرانجام به کشفی بزرگ و باورنکردنی دست یافت. در آن زمان تقریبا تمام گنجینه ها، معابد و‌مکان های تاریخی مصر دستخوش دستبرد و سرقت انسان های سودجو شده بودند. همین موضوع مونتی را بر آن داشت تا با تمام وجود در پی یک کشف دست نخورده باشد. روز‌ موعود فرا رسید. پادشاه ملک فاروق در لحظه‌ی کشف حاضر شد و مونتی به آرزوی خود که دست یافتن به کشفی منحصر به فرد و دست نخورده بود رسید. این دستاورد چیزی نبود جز کشف فرعون نقره‌ای، اوسانیس و شهر گمشده‌ی ممفیس در مصر باستان. اما متاسفانه به دلیل جنگ، این کشف آن طور که باید و شاید در شان و‌ منزلت خود خود قرار نگرفت. در آن زمان همگان یا به فکر زنده ماندن و فرار از جنگ بودند و یا به فکر خاتمه‌ی جنگ. اما اینک پس از سالها این فرصت نصیب بشریت شد تا بتواند در‌مورد آن صحبت و گفتگو کند. شما را به شنیدن این پادکست به تهیه‌کنندگی دانستگی دعوت می‌نماییم.

Episode 15 - Scientology (ساینتولوژی)

مكتب يا مذهب یا فرقه‌ی ساينتولوژی در سالهایی اخیر توسط نویسنده‌ی خیال پرداز آمریکایی رون هابارد پایه گذاری و‌گسترده شد. این مذهب در ابتدا به شعار نزدیک کردن انسان به خدا توسط علم طرفداران بی‌شماری یافت. تام کروز، جان تراولتا و نازنین بنیادی از طرفداران و پیروان معروف ساینتولوژی هستند. اما پس از گذشت چندی مشخص شد که این عقیده نه تنها علم مدار نیست، حتی دین هم نیست و تنها و تنها به منفعت رهبران خود می‌اندیشد. حتی در لابلای این عقاید با مفاهیمی شبیه اصول دیکتاتوری و کومونیست هم مواجه می‌شویم اما با تمام این اوصاف ساينتولوژی در بعضی از کشورها به عنوان مذهب رسمی شناخته شده است. آفریقای جنوبی، آمریکا و استرالیا از جمله این کشور ها هستند. در برخی از کشورها این ایدئولوژی به عنوان فرقه شناخته شده و اجازه تبلیغ ندارد. فرانسه از جمله این کشورهاست.

Episode 14 - Jinn (جِن و بَختَک)

در زمانهاى قديم و در دوران بابليان افسانه هايى با نام اوتودو در ميان مردم وجود داشت كه دقيقا معنى جن امروزى را ميدهد. اين افسانهها در بين مردم رفته رفته رواج و باور بيشترى يافته و مردم باور بيشترى نسبت به اين ماجرا پيدا كردند. اين افسانه هاى واقعى با پيشرفت زمان تقريبا جاى خود را به بيمارى هايى كه علم قديم پاسخى براى آنها نداشت دادند. رفته رفته حملات عصبى، صرع، بيمارى قش و چندين مورد ديگر به دليل عدم وجود علم جن گرفتگى نام گرفتند و بيمار جنى خطاب شد. از بعد از اسلام موضوع جن كاملا جدى گرفته شد. سوره اى به نام جن نازل شد. محمد پيامبر جن و انس خطاب شد و در كعبه مسجد جنيان بنا شد. زعطر جنى پديد آمد و … اما نظر دانستگى در اين مورد متفاوت است. دانستگى با احترام كامل به همه عقايد نظر خود را در اين مورد و بر اساس علم عنوان كرده و و اعلام ميدارد كه تا به اكنون هيچ گونه گزارش رسمى در مورد جن كه توانسته باشد اين موضوع را به صورت حتى يك فرضيه عنوان كند وجود ندارد. از شما دعوت به عمل مى آيد تا در فرصت كمى كه در اختيار ما بود به نظرات ما گوش جان بسپاريد. با اميد به اينكه روزى خرافات از ميان مردم رخت بركند.

Episode 13 - Neanderthals & Denisovans (نئاندرتال‌ها و انسان‌تبار دنیسووا)

از حدود ٦ مليون سال پيش ايپ ها با يك جهش ژنى به استرالوپيتوكوس ها تبديل شدند. جنگل هاى شرق آفريقا در ساوانا نابود و آنها مجبور به كوچ از آن مناطق شدند. در حدود ٤ مليون سال پيش هوموهابيليس ها در مناطق شرق سيبرى و آسيا ساكن شدند. در آن زمان اين نژاد هوموآراكتوس و هومو هابيليس ناميده شدند. در اروپا به ٢ خانواده دنوسووان ها و نئاندرتال ها ناميده شدند. اما در آسيا به گونه اى به نام هوموساپينس ها شناخته شده و بعد از ٥٠٠ هزار سال به گونه ى تكامل يافته ى هوموساپينس ساپينس تبديل شدند. نئاندرتال ها بسيار باهوش بودند اما به اندازه هوموساپينس ساپينس ها در اختراع ابزار و جنگ افزار خلاق نبودند و همين باعث انقراض اين خانواده شد. به هر حال تلفيق ژن نئاندرتال ها و هوموساپينس ساپينس ها باعث ابقاىژن نئاندرتال ها در ژن انسان امروزى شد. در اين قسمت از دانستگى به توضيح كامل اين تئورى ها خواهيم پرداخت.

Episode 12 - Sodom and Gomorrah (سَدوم و گُمورا)

در زمان هاى قديم و در عهد عتيق در كنار رود اردن جنوب شهر كنعان و در كنار درياى مرده ٥ شهر به نام هاى سدوم، گموراه، صبوييم، آدمه و بالع كه بعدها با نام صوغره خوانده شد قرار داشتند. مردم اين شهرها و بيشتر سدوم و گموراه به گناه همجنسگرايى مورد عذاب آسمانى شده و از بين رفتند اما در اين ميان صوغره از اين عذاب نجات پيدا كرد. در عربى به اين قوم لوط گفته ميشود كه كلمه لواط به معنى همجنسگرايى از ريشه ى اين كلمه برگرفته شده است. هر سه كتاب آسمانى تورات، انجيل و قرآن به ذكر داستان اين مردمان پرداخته اند. داستان به آنجا رسيد تا پس از آنكه لوط نتوانست قوم خود را هدايت كند و آنها را از عمل همجنسگرايى بازدارد، خداوند ٣ فرشته نزد ابراهيم پيامبر مى فرستد و او را از عذاب اين قوم آگاه ميكند. ابراهيم نجات برادرش لوط و خانواده ى وى را خواستار ميشود و خدا ميپذيرد. سپس خدا ٢ فرشته ى مرد با ظاهرى زيبا را نزد لوط ميفرستد و … داستان اين شهر ها، سرگذشت خانواده لوط پيامبر و خود او و همچنين سرنوشت غم انگيز همسر لوط پيامبر و فرشتگانى كه در صدد نجات آنها آمده بودند در اين قسمت از پادكست دانستگى به زبان ساده درآمده است تا به عموم مردم عزيز عرضه شود. با اميد به اينكه از داستان كهن پند گرفته و لذت ببريد.

Episode 11 - Black Holes (سیاه چاله ها)

سياه چاله ها، اين غول هاى كهكشانى… همچون مكنده هايى بزرگ در حال بلعيدن تمام ذرات دنيا هستند. پس از يك انفجار بزرگ ستاره اى، بى نهايت انرژى، گرما، سرعت و نيروى جاذبه در تقابل با يكديگر تبديل به ناشناخته ترين پديده ى هستى مبدل مى شوند. آلبرت انيشتن فيزيك دان بزرگ در نظريه نسبيت عام خود فرضيه اى را در مودر سياه چاله ها بيان كرد. سالها بعد جانشين او استيون هاوكينگ به فرضيه انيشتن جان تازه اى بخشيد و آن را تا حدود زيادى براى دانشمندان و عموم مردم قابل فهم كرد. سياه چاله ها داراى مرزى به نام افق رويداد هستند. به دليل نيروى جاذبه عظيم سياه چاله ها و افق رويداد حتى نور قادر به فرار از آنها نيست. پس براى فرار از اين دام مخوف، ذره بايد داراى سرعت مافوق نور باشد كه آن هم غير ممكن است. بنابراين با تكنولوژى امروزى، بشريت قادر به ديدن هيچ چيزى در درون سياه چاله ها نيست. تمام اطلاعات در حد اتفاقات افق رويداد است و بديهيست كه اطلاعات درون سياه چاله ها مبنى بر قوانين فيزيك زمينى و فرضيه هاست. تيم ٢ نفره دانستگى در اين قسمت در مورد اين راز بزرگ به بحث و گفتگو مى پردازد. با ما باشيد…

Episode 10 - Enoch ( خنوخ و پسران خدا)

خنوخ از پيامبران عهد عتيق و جد بزرگ نوح پيامبر است. در كتب آسمانى از او به نام ادريس هم ياد شده است. ادريس در قرآن نام برده شده اما در مورد او زياد صحبت نشده است. همانطور كه گفته شد خنوخ از پيامبران عهد عتيق و از رابطان زمينيان و خدايان عهد عتيق بوده است. او در روايتى در قرآن بدون مرگ به آسمان ها بازگشت و هيچ گاه بازنگشت. از او رساله هايى بر جاى مانده و همچنين نسخه‌ای از کتابی منسوب به خنوخ در غاری به نام قمران در نزدیکی بحرالمیت یافت شده ‌است که اکنون در صومعه اسین نگهداری می‌شود. در این کتاب به داوری قوم اسرائیل توسط یهوه اشاره شده است. نكته ى بسيار عجيب اين ماجرا كتابى اسرار آميز منسوب به ادريس پيامبر به نام ''دست نوشته ووينيچ'' (به انگليسي Voynich manuscript ) است كه به دست ما رسيده است كه تا به امروز زمز گشايى از آن ممكن نبوده است. تنها چيزي كه از اين كتاب قابل فهم است عكس هاى اين كتاب است كه تا به اكنون هيچ مورد مشابهى از آنها در حيات كنونى و حتى سنگواره ها يافت نشده است. نام شخص پيدا كننده اين كتاب ''وانيخ يا Voynich'' است كه مليت آلمانى دارد. براى اولين بار در اينترنت و دنياى مجازى دانستگى از اين ماجرا پرده بردارى ميكند.

Episode 9 - Atlantis (آتلانتیس)

آتلانتيس كجاست؟ چه كسانى و به چه منظورى روى آن مى زيسته اند؟ چرا اين سرزمين پهناور روزى از روى نقشه براى هميشه محو شد؟ بر سر ساكنان قاره گمشده چه آمد؟ تمام اين سوالات زاده ى ذهن كنجكاو دوستدارن علم است. افلاطون در رساله ى تيمائوس در سال ٣٥٠ قبل از ميلاد خبر از شهر گمشده ى آتلانتيس مى دهد. اين اولين بارى است كه شخصى در تاريخ در مورد افسانه اى باور نكردنى صحبت به ميان مياورد. آن هم ١١ هزار سال قبل از ميلاد خود… خيلى ها بر اين باورند كه اين شهر هيچ وقت وجود خارجى نداشته است اما افلاطون فيلسوف نامدار جهان به راستى بر وجود اين شهر ايمان داشته است. به گفته ى وى تمدن اين شهر مافوق بشرى بوده و ساكنان آن از تكنولوژى فوق پيشرفته اى برخوردار بوده اند. باز اين سوال پيش مى آيد كه آيا ممكن است ساكنان آتلانتيس پس از اتمام كار خود روى زمين محل سكونت خود را منهدم كرده اند تا دست غريبه ها به آن نرسد؟ چرا همه تمدن هاى بزرگ چون مايا ها، مصريان، آتلانتيس و سومريان همواه رمز آلود بوده و كمتر نشانه اى از خود بر جاى گذاشته اند؟ علم اين اقوام در كجا پنهان شده؟ و يا شايد به راستى آتلانتيس دستخوش بلايى طبيعى چون مرگ يك جزيره، فوران يك ابر آتشفشان يا يك سونامى مرگبار شده است. دانستگى مفتخر است تا با توليد اولين پادكست فارس زبان توانسته است تا حد كمى در مورد آتلانتيس سخن به ميان آورد و اطلاعاتى از آن را در اختيار فارس زبانان گرامى قرار دهد. با ما باشيد.…